Spalio 10-oji – Pasaulinė psichikos sveikatos diena

       saule Pasaulinė psichinės sveikatos federacija 1992 m.  pasiūlė minėti Pasaulinę psichinės sveikatos dieną.  2001 m. šventę patvirtino Generalinė asamblėja. Pasaulinė psichikos sveikatos diena – tai dar vienas priminimas, paraginimas ir galimybė mums visiems įsigilinti į psichikos sveikatos problemas ir atsigręžti į tuos, kuriems labiausiai reikia mūsų pagalbos.

        Psichikos sveikata – viena didžiausių ir kartu pažeidžiamiausių vertybių šiuolaikinėje visuomenėje. Ji yra sudėtinė asmens sveikatos dalis, lemianti žmogaus gebėjimą pažinti pasaulį, bendrauti ir išreikšti savo jausmus, tai nėra vien psichikos ligos nebuvimas.

 

Psichikos sveikata – tai
· Gebėjimas būti savimi tarp kitų;
· Emocinė ir dvasinė būsena, kuri leidžia žmogui džiaugtis gyvenimo pilnatve, taip pat išgyventi skausmą ir liūdesį;
· Gebėjimas išreikšti save tokiais būdais, kurie teikia malonumą pačiam individui ir aplinkiniams;
· Gebėjimas pačiam daryti sprendimus ir už juos atsakyti;

 

 

„Psichikos sveikata - tai emocinis, dvasinis atsparumas, kuris leidžia patirti džiaugsmą ir ištverti skausmą, nusivylimą, liūdesį. Tai teigiamas gėrio jausmas, kuriuo remiasi tikėjimas savo bei kitų žmonių orumu ir verte.“

 (Lietuvos respublikos psichikos sveikatos priežiūros įstatymas)

 

       Visame pasaulyje žmonės turi psichikos ir elgesio sutrikimų, jiems iškyla įvairių psichologinių sunkumų. Manoma, kad kas ketvirtas žmogus kuriuo nors savo gyvenimo laikotarpiu gali turėti psichikos problemų. Taip atsitinka vaikams ir pagyvenusiems žmonėms, vyrams ir moterims įvairiais gyvenimo etapais. Dėl psichologinių problemų, psichikos sutrikimų didėja sergamumas, nedarbingumas, neįgalumas, savižudybių skaičius, daugėja nelaimingų atsitikimų. Svarbu kuo anksčiau stiprinti žmogaus psichinę sveikatą, kad žmogus nepasiduotų depresijai užpultas menkiausios nesėkmės.

       Didžiausia valstybės ir pasaulio bendruomenės problema yra ne keli procentai žmonių, kurie serga psichikos ligomis, o plačioji visuomenė, kurios dvasinė sveikata pažeista. Todėl psichikos sveikata yra kiekvieno mūsų rūpestis.

       Daugelis iš mūsų pajunta šaltojo, tamsiojo rudens – žiemos laikotarpio negatyvų poveikį, kuris vadinamas sezonine depresija. Viena iš sezoninės depresijos priežasčių gali būti įprasto dienos  ritmo sutrikdymas. Teigiama, jog mažėjant saulės šviesos sutrinka vidinis žmogaus laikrodis, lemiantis, kada žmogus miega ar prabunda. Šiuo metu populiariausia teorija apie žiemos depresijos priežastis teigia, jog ją sukelia seratonino, nuotaiką lemiančio neuromediatoriaus, trūkumas. Šio hormono koncentracija smegenyse priklauso nuo šviesos kiekio ir labai sumažėja  rugsėjo-sausio mėnesiais, kai dienos būna trumpiausios.

        Rudens ir žiemos dienos yra žymiai trumpesnės ir tamsesnės nei kitais metų laikais ir dėl šalto oro praleidžiame mažiau laiko gryname ore. Todėl saulės šviesos trūkumas gali sukelti depresiją be jokios kitos priežasties. Kad apsisaugoti nuo žiemos depresijos, patariama kas rytą lauke pasivaikščioti po 30-60 minučių, jei dangus giedras, atsisukti į saulę. Rytiniai saulės spinduliai yra puikus gerų emocijų užtaisas.

Psichikos sveikata priklauso ir nuo fizinės sveikatos – sportuojantis, sveikai besimaitinantis, gerai išsimiegantis žmogus yra energingas ir optimistiškai nusiteikęs.

 

Ši diena – tai puiki proga prisiminti, kad tokie paprasti dalykai kaip gera mityba, fizinis aktyvumas, bendravimas su draugais ir tais, kuriuos mylite, kuriais pasitikite, poilsis, rūpinimasis kitais ir savimi – tai yra būdai, padedantys stiprinti psichinę sveikatą.